
0 Ohm 5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
0 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 0R ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
0 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
0 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 0R ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
0 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Description
0 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 0R ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
0 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























