
1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL NTSC With OSD
1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD is designed for high-quality real-time video transmission in FPV applications with excellent low-light performance. Ideal for drones, RC vehicles, and surveillance projects.
Features:
- High Resolution 1500TVL Output
- 1/3" CMOS Image Sensor
- 2.1mm Wide Angle Lens
- Supports PAL/NTSC (OSD Adjustable)
- Excellent Low-Light Performance (0.001 Lux)
- 3D Noise Reduction (3DNR)
- Wide Voltage Input (5V–30V)
- Compact and Lightweight Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Item Type | FPV Camera |
| Model | MINI B19 Orange |
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Resolution | 1500 TVL |
| Lens | 2.1 mm |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux / 1.2F |
| Power Supply | DC 5V – 30V |
| Signal System | PAL / NTSC (OSD Adjustable) |
| Electronic Shutter | PAL |
| DNR | 3DNR |
| AGC | Low / Middle / High |
| S/N Ratio | >60 dB |
| WDR | D-WDR |
| BLC | Supported |
| Dimensions | 19 × 19 × 19 mm |
| Weight | 6 g |
Package Includes:
1 x 1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD
1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD is designed for high-quality real-time video transmission in FPV applications with excellent low-light performance. Ideal for drones, RC vehicles, and surveillance projects.
Features:
- High Resolution 1500TVL Output
- 1/3" CMOS Image Sensor
- 2.1mm Wide Angle Lens
- Supports PAL/NTSC (OSD Adjustable)
- Excellent Low-Light Performance (0.001 Lux)
- 3D Noise Reduction (3DNR)
- Wide Voltage Input (5V–30V)
- Compact and Lightweight Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Item Type | FPV Camera |
| Model | MINI B19 Orange |
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Resolution | 1500 TVL |
| Lens | 2.1 mm |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux / 1.2F |
| Power Supply | DC 5V – 30V |
| Signal System | PAL / NTSC (OSD Adjustable) |
| Electronic Shutter | PAL |
| DNR | 3DNR |
| AGC | Low / Middle / High |
| S/N Ratio | >60 dB |
| WDR | D-WDR |
| BLC | Supported |
| Dimensions | 19 × 19 × 19 mm |
| Weight | 6 g |
Package Includes:
1 x 1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD
Original: $12.15
-65%$12.15
$4.25Description
1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD is designed for high-quality real-time video transmission in FPV applications with excellent low-light performance. Ideal for drones, RC vehicles, and surveillance projects.
Features:
- High Resolution 1500TVL Output
- 1/3" CMOS Image Sensor
- 2.1mm Wide Angle Lens
- Supports PAL/NTSC (OSD Adjustable)
- Excellent Low-Light Performance (0.001 Lux)
- 3D Noise Reduction (3DNR)
- Wide Voltage Input (5V–30V)
- Compact and Lightweight Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Item Type | FPV Camera |
| Model | MINI B19 Orange |
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Resolution | 1500 TVL |
| Lens | 2.1 mm |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux / 1.2F |
| Power Supply | DC 5V – 30V |
| Signal System | PAL / NTSC (OSD Adjustable) |
| Electronic Shutter | PAL |
| DNR | 3DNR |
| AGC | Low / Middle / High |
| S/N Ratio | >60 dB |
| WDR | D-WDR |
| BLC | Supported |
| Dimensions | 19 × 19 × 19 mm |
| Weight | 6 g |
Package Includes:
1 x 1/3 CMOS 1500TVL Mini FPV Camera 2.1mm Lens PAL/NTSC with OSD
























