
12k ohm (123) 5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
12k Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is ideal for use in timing circuits, voltage dividers, and general-purpose electronics due to its reliability and small size.
Applications:
- Timing Circuits
- Voltage Dividers
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- DIY Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 12kΩ (123) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
12kΩ Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
12k Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is ideal for use in timing circuits, voltage dividers, and general-purpose electronics due to its reliability and small size.
Applications:
- Timing Circuits
- Voltage Dividers
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- DIY Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 12kΩ (123) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
12kΩ Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.07
-71%$0.07
$0.02Description
12k Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is ideal for use in timing circuits, voltage dividers, and general-purpose electronics due to its reliability and small size.
Applications:
- Timing Circuits
- Voltage Dividers
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- DIY Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 12kΩ (123) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
12kΩ Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
























