
14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port) is designed to protect and manage 14-series lithium-ion NMC battery packs with stable performance and balanced charging. Ideal for e-bikes, energy storage systems, and high-power battery applications.
Features:
- Supports 14S Lithium-Ion (NMC) Battery Packs
- High Current Handling up to 40A
- Built-in Cell Balancing Function
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent and Short Circuit Protection
- Common Port Design for Charging and Discharging
- Reliable and Stable Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-Ion (NMC) |
| Configuration | 14S (48V Nominal) |
| Continuous Current | 40A |
| Balancing Function | Yes |
| Overcharge Detection Voltage | ~4.25V per Cell |
| Overcharge Release Voltage | ~4.1V per Cell |
| Over Discharge Detection Voltage | ~2.7V per Cell |
| Over Discharge Release Voltage | ~3.0V per Cell |
| Port Type | Common Port |
| Protection | Overcharge, Over Discharge, Overcurrent, Short Circuit |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Also Check these out:-
10S 36V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
10S 36V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
Package Includes:
1 x 14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port)
14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port) is designed to protect and manage 14-series lithium-ion NMC battery packs with stable performance and balanced charging. Ideal for e-bikes, energy storage systems, and high-power battery applications.
Features:
- Supports 14S Lithium-Ion (NMC) Battery Packs
- High Current Handling up to 40A
- Built-in Cell Balancing Function
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent and Short Circuit Protection
- Common Port Design for Charging and Discharging
- Reliable and Stable Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-Ion (NMC) |
| Configuration | 14S (48V Nominal) |
| Continuous Current | 40A |
| Balancing Function | Yes |
| Overcharge Detection Voltage | ~4.25V per Cell |
| Overcharge Release Voltage | ~4.1V per Cell |
| Over Discharge Detection Voltage | ~2.7V per Cell |
| Over Discharge Release Voltage | ~3.0V per Cell |
| Port Type | Common Port |
| Protection | Overcharge, Over Discharge, Overcurrent, Short Circuit |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Also Check these out:-
10S 36V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
10S 36V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
Package Includes:
1 x 14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port)
Original: $14.58
-65%$14.58
$5.10Description
14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port) is designed to protect and manage 14-series lithium-ion NMC battery packs with stable performance and balanced charging. Ideal for e-bikes, energy storage systems, and high-power battery applications.
Features:
- Supports 14S Lithium-Ion (NMC) Battery Packs
- High Current Handling up to 40A
- Built-in Cell Balancing Function
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent and Short Circuit Protection
- Common Port Design for Charging and Discharging
- Reliable and Stable Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-Ion (NMC) |
| Configuration | 14S (48V Nominal) |
| Continuous Current | 40A |
| Balancing Function | Yes |
| Overcharge Detection Voltage | ~4.25V per Cell |
| Overcharge Release Voltage | ~4.1V per Cell |
| Over Discharge Detection Voltage | ~2.7V per Cell |
| Over Discharge Release Voltage | ~3.0V per Cell |
| Port Type | Common Port |
| Protection | Overcharge, Over Discharge, Overcurrent, Short Circuit |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Also Check these out:-
10S 36V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
10S 36V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 80A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
7S 24V 60A BMS for Lithium Ion NMC Battery With Cell Balancing (Common Port)
Package Includes:
1 x 14S 48V 40A BMS for Lithium Ion NMC Battery with Cell Balancing (Common Port)























