
15K ohm (153) 1% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
The 15K Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a compact thick-film resistor with a ceramic substrate, providing precise and stable performance in compact electronic circuits. Ideal for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 15K ohm (153) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x 15K Ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
The 15K Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a compact thick-film resistor with a ceramic substrate, providing precise and stable performance in compact electronic circuits. Ideal for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 15K ohm (153) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x 15K Ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
Original: $0.11
-64%$0.11
$0.04Description
The 15K Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a compact thick-film resistor with a ceramic substrate, providing precise and stable performance in compact electronic circuits. Ideal for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 15K ohm (153) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x 15K Ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
























