
180 Ohm 5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
The 180 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to provide stable and reliable electrical performance in compact circuit designs and suitable for consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 180 ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 180 ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
The 180 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to provide stable and reliable electrical performance in compact circuit designs and suitable for consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 180 ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 180 ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
Description
The 180 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to provide stable and reliable electrical performance in compact circuit designs and suitable for consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 180 ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 180 ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
























