
18650 Dual Slot Li-ion Battery Charger
18650 Dual Slot Li-ion Battery Charger (AC 100–240V, 4.2V 800mA Output) is designed for safe and convenient charging of two 18650 lithium-ion batteries with direct plug-in operation. Ideal for home use, DIY electronics, flashlights, and portable power applications.
Features:
- Dual Slot Charging for Two Batteries
- Direct Plug into AC Socket
- Wide Input Voltage (100–240V AC)
- Stable 4.2V Output
- Built-in Overcharge Protection
- LED Charging Indicator
- Compact and Easy to Use
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Type | Battery Charger |
| Battery Type | 18650 Li-ion |
| Number of Slots | 2 |
| Input Voltage | AC 100 – 240V |
| Output Voltage | 4.2V DC |
| Output Current | 800mA |
| Max Input Current | 150mA |
| Charging Method | CC/CV |
| Indicator | LED |
| Plug Type | Direct AC Plug |
Package Includes:
1 x 18650 2 Cell Li-ion Battery Charger
18650 Dual Slot Li-ion Battery Charger (AC 100–240V, 4.2V 800mA Output) is designed for safe and convenient charging of two 18650 lithium-ion batteries with direct plug-in operation. Ideal for home use, DIY electronics, flashlights, and portable power applications.
Features:
- Dual Slot Charging for Two Batteries
- Direct Plug into AC Socket
- Wide Input Voltage (100–240V AC)
- Stable 4.2V Output
- Built-in Overcharge Protection
- LED Charging Indicator
- Compact and Easy to Use
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Type | Battery Charger |
| Battery Type | 18650 Li-ion |
| Number of Slots | 2 |
| Input Voltage | AC 100 – 240V |
| Output Voltage | 4.2V DC |
| Output Current | 800mA |
| Max Input Current | 150mA |
| Charging Method | CC/CV |
| Indicator | LED |
| Plug Type | Direct AC Plug |
Package Includes:
1 x 18650 2 Cell Li-ion Battery Charger
Original: $1.33
-65%$1.33
$0.47Description
18650 Dual Slot Li-ion Battery Charger (AC 100–240V, 4.2V 800mA Output) is designed for safe and convenient charging of two 18650 lithium-ion batteries with direct plug-in operation. Ideal for home use, DIY electronics, flashlights, and portable power applications.
Features:
- Dual Slot Charging for Two Batteries
- Direct Plug into AC Socket
- Wide Input Voltage (100–240V AC)
- Stable 4.2V Output
- Built-in Overcharge Protection
- LED Charging Indicator
- Compact and Easy to Use
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Type | Battery Charger |
| Battery Type | 18650 Li-ion |
| Number of Slots | 2 |
| Input Voltage | AC 100 – 240V |
| Output Voltage | 4.2V DC |
| Output Current | 800mA |
| Max Input Current | 150mA |
| Charging Method | CC/CV |
| Indicator | LED |
| Plug Type | Direct AC Plug |
Package Includes:
1 x 18650 2 Cell Li-ion Battery Charger























