
18k ohm (183) 5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
18k Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a precision thick film resistor suitable for general signal conditioning and voltage divider tasks in compact devices.
Applications:
- Signal Conditioning
- Measurement Circuits
- Consumer Electronics
- Voltage Dividers
- Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 18kΩ (183) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
18kΩ Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
18k Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a precision thick film resistor suitable for general signal conditioning and voltage divider tasks in compact devices.
Applications:
- Signal Conditioning
- Measurement Circuits
- Consumer Electronics
- Voltage Dividers
- Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 18kΩ (183) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
18kΩ Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
Original: $0.07
-71%$0.07
$0.02Description
18k Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a precision thick film resistor suitable for general signal conditioning and voltage divider tasks in compact devices.
Applications:
- Signal Conditioning
- Measurement Circuits
- Consumer Electronics
- Voltage Dividers
- Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 18kΩ (183) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
18kΩ Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
























