
2.2K ohm / 2K2 (222) 1% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
2.2K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick-film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2.2K ohm / 2K2 (222) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x: 2.2K ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
2.2K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick-film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2.2K ohm / 2K2 (222) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x: 2.2K ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.11
-64%$0.11
$0.04Description
2.2K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick-film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2.2K ohm / 2K2 (222) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
1 x: 2.2K ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























