
2 Ohm (2R0) 5% SMD Resistor 1206 (Pack of 20 Pieces)
2Ω 1/8W 1206 package Surface Mount Chip Resistor is a thick film resistor designed for compact circuits and current-limiting applications. Built with a ceramic substrate, it ensures stability and long life in demanding environments.
Applications:
- Power Supplies
- LED Drivers
- Consumer Electronics
- Motor Controllers
- DIY and Industrial Circuits
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2Ω (2R0) |
| Resistor Chip Size | 1206 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
2Ω Resistor 1206 SMD Package – 20 Pieces
2Ω 1/8W 1206 package Surface Mount Chip Resistor is a thick film resistor designed for compact circuits and current-limiting applications. Built with a ceramic substrate, it ensures stability and long life in demanding environments.
Applications:
- Power Supplies
- LED Drivers
- Consumer Electronics
- Motor Controllers
- DIY and Industrial Circuits
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2Ω (2R0) |
| Resistor Chip Size | 1206 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
2Ω Resistor 1206 SMD Package – 20 Pieces
Original: $0.12
-67%$0.12
$0.04Description
2Ω 1/8W 1206 package Surface Mount Chip Resistor is a thick film resistor designed for compact circuits and current-limiting applications. Built with a ceramic substrate, it ensures stability and long life in demanding environments.
Applications:
- Power Supplies
- LED Drivers
- Consumer Electronics
- Motor Controllers
- DIY and Industrial Circuits
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 2Ω (2R0) |
| Resistor Chip Size | 1206 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
2Ω Resistor 1206 SMD Package – 20 Pieces
























