
220K ohm (224) 1% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
The 220K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for accurate and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for applications in consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 220K ohm (224) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 220K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
The 220K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for accurate and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for applications in consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 220K ohm (224) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 220K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.11
-64%$0.11
$0.04Description
The 220K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for accurate and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for applications in consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 220K ohm (224) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 220K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























