LM1117V33 / LD1117V33 - 3.3V Voltage Regulator 950mA (TO-220)
Product image 1
1 / 3
Voltage Regulators are an important part of any electronic circuit as in a circuit we need to work at different voltage levels like microcontroller IC that usually work at 3.3V and 12V for motors and 5V for most sensors. So we need to power the device with the highest voltage and use the voltage regulators to step down the voltage to the required levels. This LM1117T voltage regulator is used for stepping down the voltage from 12V to 3.3V and it is available in TO-220 Package IC so that you can use it with a breadboard for rapid prototyping and testing for a PCB design. It is a positive voltage regulators as it supplies positive output voltage. It is usually used in Desktop PC applications, DVD players, current limiting circuits and motor control circuits etc.
LM1117T Voltage Regulator Specifications
  • Fixed 3-terminal Linear voltage regulator
  • Voltage output 3.3V
  • Voltage Input range: 1.25V to 13.8V
  • Output current: 1A
  • Available in To-220 package
Product Description
LM1117T-3.3 TO-220 IC
To use this IC you need to connect atleast 5V of DC input voltage at Input and GND pins and take the 3.3V regulated output from the Output and GND pins. It is a linear Voltage regulator hence you need to provide it with a heat sink to keep it cool.