
39K ohm (393) 1% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
The 39K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for precise and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 39K ohm (393) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 39K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
The 39K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for precise and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 39K ohm (393) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 39K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.11
-64%$0.11
$0.04Description
The 39K ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount thick-film resistor with a ceramic body substrate, designed for precise and stable performance in compact electronic circuits. It is suitable for consumer electronics, portable devices, industrial applications, power management, and DIY mini PCB projects.
Specifications :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 39K ohm (393) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 39K Ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























