
3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells is designed to protect and manage 3S lithium-ion battery packs. Ensures safe operation with reliable protection features and stable performance.
Features:
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent Protection
- Short Circuit Protection
- Nickel Strip for Better Conductivity
- Designed for 3S 3.7V NMC Cells
- Low Power Consumption
- Compact and Durable Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion (NMC) |
| Configuration | 3S (12.6V) |
| Charging Voltage | 12.6V (CC/CV) |
| Continuous Charging Current | 6A |
| Continuous Discharge Current | 6A |
| Overcharge Detection Voltage | 4.25 ±0.05V |
| Overcharge Release Voltage | 4.1 ±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage | 2.7 ±0.08V |
| Over Discharge Release Voltage | 3.0 ±0.10V |
| Overcurrent Detection Voltage | 0.1 ±0.03V |
| Overcurrent Detection Delay | 200 ±25ms |
| Short Circuit Detection Delay | 100 – 500µs |
| Operating Temperature Range | -45°C to +65°C |
| Storage Temperature Range | -45°C to +85°C |
Also Check This Out :-
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module for 3.7V NMC cells without Nickel Strip
Package Includes:
1 x 3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells is designed to protect and manage 3S lithium-ion battery packs. Ensures safe operation with reliable protection features and stable performance.
Features:
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent Protection
- Short Circuit Protection
- Nickel Strip for Better Conductivity
- Designed for 3S 3.7V NMC Cells
- Low Power Consumption
- Compact and Durable Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion (NMC) |
| Configuration | 3S (12.6V) |
| Charging Voltage | 12.6V (CC/CV) |
| Continuous Charging Current | 6A |
| Continuous Discharge Current | 6A |
| Overcharge Detection Voltage | 4.25 ±0.05V |
| Overcharge Release Voltage | 4.1 ±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage | 2.7 ±0.08V |
| Over Discharge Release Voltage | 3.0 ±0.10V |
| Overcurrent Detection Voltage | 0.1 ±0.03V |
| Overcurrent Detection Delay | 200 ±25ms |
| Short Circuit Detection Delay | 100 – 500µs |
| Operating Temperature Range | -45°C to +65°C |
| Storage Temperature Range | -45°C to +85°C |
Also Check This Out :-
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module for 3.7V NMC cells without Nickel Strip
Package Includes:
1 x 3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
Description
3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells is designed to protect and manage 3S lithium-ion battery packs. Ensures safe operation with reliable protection features and stable performance.
Features:
- Overcharge Protection
- Over Discharge Protection
- Overcurrent Protection
- Short Circuit Protection
- Nickel Strip for Better Conductivity
- Designed for 3S 3.7V NMC Cells
- Low Power Consumption
- Compact and Durable Design
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion (NMC) |
| Configuration | 3S (12.6V) |
| Charging Voltage | 12.6V (CC/CV) |
| Continuous Charging Current | 6A |
| Continuous Discharge Current | 6A |
| Overcharge Detection Voltage | 4.25 ±0.05V |
| Overcharge Release Voltage | 4.1 ±0.05V |
| Over Discharge Detection Voltage | 2.7 ±0.08V |
| Over Discharge Release Voltage | 3.0 ±0.10V |
| Overcurrent Detection Voltage | 0.1 ±0.03V |
| Overcurrent Detection Delay | 200 ±25ms |
| Short Circuit Detection Delay | 100 – 500µs |
| Operating Temperature Range | -45°C to +65°C |
| Storage Temperature Range | -45°C to +85°C |
Also Check This Out :-
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells
3S 10A Lithium Battery Protection BMS Module for 3.7V NMC cells without Nickel Strip
Package Includes:
1 x 3S 6A Lithium Battery Protection BMS Module with Nickel Strip for 3.7V NMC Cells























