
4.3Κ Ohm (4K3) 5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
The 4.3K Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to deliver stable electrical performance in compact circuit designs and suitable for use in consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 4.3K ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 4.3K ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
The 4.3K Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to deliver stable electrical performance in compact circuit designs and suitable for use in consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 4.3K ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 4.3K ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
Original: $0.08
-63%$0.08
$0.03Description
The 4.3K Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate, designed to deliver stable electrical performance in compact circuit designs and suitable for use in consumer electronics, industrial applications, and DIY mini PCB projects.
Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Resistance | 4.3K ohm |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes:
1 x 4.3K ohm Resistor – 0805 SMD Package – 20 Pieces
























