
5.6 ohm / 5R6 5% SMD Resistor 0805 ( Pack of 20 Pieces )
5.6 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Resistance | 5.6 ohm |
| Resistor Chip size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
5.6 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
5.6 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Resistance | 5.6 ohm |
| Resistor Chip size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
5.6 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.08
-63%$0.08
$0.03Description
5.6 Ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface-mount resistor. It is a thick film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specifications :
| Resistance | 5.6 ohm |
| Resistor Chip size | 0805 |
| Tolerance | 5% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Applications:
- Consumer Electronics
- Portable Devices
- Industrial Applications
- Power Management
- DIY mini PCB projects
Package Includes :
5.6 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























