
560 ohm (561) 1.5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
560 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor provides accurate current limiting in LEDs, biasing networks, and analog signal paths.
Applications:
- LED Current Limiting
- Biasing Circuits
- Signal Processing
- Power Management
- Consumer Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 560Ω (561) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
560 ohm Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
560 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor provides accurate current limiting in LEDs, biasing networks, and analog signal paths.
Applications:
- LED Current Limiting
- Biasing Circuits
- Signal Processing
- Power Management
- Consumer Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 560Ω (561) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
560 ohm Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
Original: $0.07
-71%$0.07
$0.02Description
560 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor provides accurate current limiting in LEDs, biasing networks, and analog signal paths.
Applications:
- LED Current Limiting
- Biasing Circuits
- Signal Processing
- Power Management
- Consumer Electronics
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 560Ω (561) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
560 ohm Resistor 0805 SMD Package - 20 Pieces
























