
Brushless Cooling Fan for 3D Printer - 5V DC 0.20A
5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer is designed for efficient cooling in compact electronic systems with low noise operation. Ideal for 3D printers, Raspberry Pi, electronics enclosures, and DIY cooling applications.
Features:
- 5V DC Brushless Cooling Fan
- Low Noise Operation (~18 dB)
- High Speed up to 6000 RPM
- Compact 30×30×7 mm Design
- 2-Pin JST Connector
- Long Service Life up to 50,000 Hours
- Stable Airflow Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 0.20A |
| Rated Speed | 6000 RPM |
| Airflow | 4.5 CFM |
| Noise Level | 18 dB |
| Connector | JST 2-Pin |
| Cable Length | 9.5 cm |
| Dimensions | 30 × 30 × 7 mm |
| Weight | ~6 g |
| Service Life | 50,000 hours |
Package Includes:
1 x 5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer
5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer is designed for efficient cooling in compact electronic systems with low noise operation. Ideal for 3D printers, Raspberry Pi, electronics enclosures, and DIY cooling applications.
Features:
- 5V DC Brushless Cooling Fan
- Low Noise Operation (~18 dB)
- High Speed up to 6000 RPM
- Compact 30×30×7 mm Design
- 2-Pin JST Connector
- Long Service Life up to 50,000 Hours
- Stable Airflow Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 0.20A |
| Rated Speed | 6000 RPM |
| Airflow | 4.5 CFM |
| Noise Level | 18 dB |
| Connector | JST 2-Pin |
| Cable Length | 9.5 cm |
| Dimensions | 30 × 30 × 7 mm |
| Weight | ~6 g |
| Service Life | 50,000 hours |
Package Includes:
1 x 5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer
Original: $1.63
-65%$1.63
$0.57Description
5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer is designed for efficient cooling in compact electronic systems with low noise operation. Ideal for 3D printers, Raspberry Pi, electronics enclosures, and DIY cooling applications.
Features:
- 5V DC Brushless Cooling Fan
- Low Noise Operation (~18 dB)
- High Speed up to 6000 RPM
- Compact 30×30×7 mm Design
- 2-Pin JST Connector
- Long Service Life up to 50,000 Hours
- Stable Airflow Performance
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 0.20A |
| Rated Speed | 6000 RPM |
| Airflow | 4.5 CFM |
| Noise Level | 18 dB |
| Connector | JST 2-Pin |
| Cable Length | 9.5 cm |
| Dimensions | 30 × 30 × 7 mm |
| Weight | ~6 g |
| Service Life | 50,000 hours |
Package Includes:
1 x 5V DC 0.20A Brushless Cooling Fan for 3D Printer





















