
820 ohm (821) 1.5% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
820 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor features enhanced accuracy with 1.5% tolerance, making it suitable for analog and filter circuits requiring precision.
Applications:
- Precision Analog Circuits
- Filters and Attenuators
- Voltage Regulators
- Consumer Electronics
- Instrumentation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 820Ω (821) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
820 ohm Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
820 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor features enhanced accuracy with 1.5% tolerance, making it suitable for analog and filter circuits requiring precision.
Applications:
- Precision Analog Circuits
- Filters and Attenuators
- Voltage Regulators
- Consumer Electronics
- Instrumentation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 820Ω (821) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
820 ohm Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
Original: $0.07
-71%$0.07
$0.02Description
820 Ohm 1/8W 0805 Surface Mount Chip Resistor features enhanced accuracy with 1.5% tolerance, making it suitable for analog and filter circuits requiring precision.
Applications:
- Precision Analog Circuits
- Filters and Attenuators
- Voltage Regulators
- Consumer Electronics
- Instrumentation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 820Ω (821) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | ±1.5% |
| Power Rating | 1/8W |
| Temperature Range | -55°C to +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes:
820 ohm Resistor 0805 SMD Package – 20 Pieces
























