
910 ohm / 910E (911) 1% SMD Resistor 0805 (Pack of 20 Pieces)
910 ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface‑mount resistor. It is a thick‑film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specification :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 910 ohm / 910E (911) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C typical |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C typical |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 910 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
910 ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface‑mount resistor. It is a thick‑film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specification :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 910 ohm / 910E (911) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C typical |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C typical |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 910 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
Description
910 ohm 1/8W 0805 package Surface Mount Chip Resistor is a small surface‑mount resistor. It is a thick‑film resistor with a ceramic body as a substrate.
Specification :
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resistance | 910 ohm / 910E (911) |
| Resistor Chip Size | 0805 |
| Tolerance | 1% |
| Power | 1/8W |
| Temperature Range | –55°C to +125°C typical |
| Mounting Type | Surface mount |
| No. of Terminals | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C typical |
| Quantity | 20 Pieces |
Package Includes :
1 x 910 ohm Resistor - 0805 SMD Package - 20 Pieces
























