BT151 600V 12A SCR Thyristor - TO-220 DIP Package
Product image 1
1 / 3
CLICK HERE FOR DATASHEET
Features:
  1. Standard gate triggering design
  2. Low on-state voltage drop
  3. High surge current capability
  4. Reliable glass-passivated junction
  5. Thermally efficient TO-220 package
Specifications:
  • Repetitive Peak Off-State Voltage (VDRM): 600V
  • RMS On-State Current IT(RMS): 12A
  • Average On-State Current IT(AV): 7.6A (Tc = 111°C)
  • Non-Repetitive Surge Current ITSM (1 cycle, 60Hz): 120A
  • Peak On-State Voltage VTM (ITM = 23A): ≤1.7V
  • Gate Trigger Current IGT: ≤15mA
  • Gate Trigger Voltage VGT: ≤1.5V
  • Holding Current IH: ≤20mA
  • Critical dv/dt: ≥200V/µs
  • Thermal Resistance Junction-to-Case RθJC: 1.3°C/W
  • Operating Junction Temperature (TJ): -40°C to +125°C
Package Includes:
1 × BT151-600 600V 12A SCR Thyristor - TO-220 Package
CLICK HERE FOR DATASHEET
Features:
  2. Low on-state voltage drop
Specifications:
  • Holding Current IH: ≤20mA
  • Critical dv/dt: ≥200V/µs
Package Includes:
Description
  • Holding Current IH: ≤20mA
  • Critical dv/dt: ≥200V/µs