
DALY LiFePo4 19S 60V 100A Waterproof Battery Management System - BMS Protection Board
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS is a Lithium Battery Protection Board (PCM BMS) designed for balance charging in LiFePo4 battery packs. It employs an A-level protective integrated circuit (IC) that ensures robust safety and efficient performance. Its high load capability with a 100A continuous discharge current makes it an ideal solution for high-demand battery applications. The board incorporates a power MOSFET with high voltage resistance and low internal resistance, while an integrated heat sink significantly aids in cooling.
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS Module Features:
- State of charge calculations.
- Cell over-voltage and under-voltage protection.
- Intelligent battery balancing (passive).
- Fully sealed waterproof technology with waterproof, dustproof, shockproof, anti-squeezing, and other protective functions.
Specification:
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | LiFePo4 19S 60V 100A |
| Charge Voltage (V) | 69,35 |
| Charge Current (A) | 100 |
| Balance Current (mA) | 30±5 |
| Balance Detect Voltage (V) | 3.6 |
| Working Current (uA) | 100 |
| Overcharge Detect Voltage (V) | 3.75±0.05 |
| Overcharge Release Voltage (V) | 3.55±0.05 |
| Over Discharge Detect (V) | 2.2±0.05 |
| Over Discharge Release (V) | Off load |
| Working Temperature Range (°C) | -20 to 70 |
| Cable Size (AWG) | 10 |
| Length (mm) | 65 |
| Width (mm) | 125 |
| Height (mm) | 13 |
Explore wide range of DALY Smart BMS >
Package Includes:
1 x DALY LiFePo4 19S 60V 100A Waterproof Battery Management System - BMS Protection Board
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS is a Lithium Battery Protection Board (PCM BMS) designed for balance charging in LiFePo4 battery packs. It employs an A-level protective integrated circuit (IC) that ensures robust safety and efficient performance. Its high load capability with a 100A continuous discharge current makes it an ideal solution for high-demand battery applications. The board incorporates a power MOSFET with high voltage resistance and low internal resistance, while an integrated heat sink significantly aids in cooling.
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS Module Features:
- State of charge calculations.
- Cell over-voltage and under-voltage protection.
- Intelligent battery balancing (passive).
- Fully sealed waterproof technology with waterproof, dustproof, shockproof, anti-squeezing, and other protective functions.
Specification:
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | LiFePo4 19S 60V 100A |
| Charge Voltage (V) | 69,35 |
| Charge Current (A) | 100 |
| Balance Current (mA) | 30±5 |
| Balance Detect Voltage (V) | 3.6 |
| Working Current (uA) | 100 |
| Overcharge Detect Voltage (V) | 3.75±0.05 |
| Overcharge Release Voltage (V) | 3.55±0.05 |
| Over Discharge Detect (V) | 2.2±0.05 |
| Over Discharge Release (V) | Off load |
| Working Temperature Range (°C) | -20 to 70 |
| Cable Size (AWG) | 10 |
| Length (mm) | 65 |
| Width (mm) | 125 |
| Height (mm) | 13 |
Explore wide range of DALY Smart BMS >
Package Includes:
1 x DALY LiFePo4 19S 60V 100A Waterproof Battery Management System - BMS Protection Board
Original: $62.50
-65%$62.50
$21.88Description
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS is a Lithium Battery Protection Board (PCM BMS) designed for balance charging in LiFePo4 battery packs. It employs an A-level protective integrated circuit (IC) that ensures robust safety and efficient performance. Its high load capability with a 100A continuous discharge current makes it an ideal solution for high-demand battery applications. The board incorporates a power MOSFET with high voltage resistance and low internal resistance, while an integrated heat sink significantly aids in cooling.
DALY LiFePo4 19S 60V 100A BMS Module Features:
- State of charge calculations.
- Cell over-voltage and under-voltage protection.
- Intelligent battery balancing (passive).
- Fully sealed waterproof technology with waterproof, dustproof, shockproof, anti-squeezing, and other protective functions.
Specification:
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | LiFePo4 19S 60V 100A |
| Charge Voltage (V) | 69,35 |
| Charge Current (A) | 100 |
| Balance Current (mA) | 30±5 |
| Balance Detect Voltage (V) | 3.6 |
| Working Current (uA) | 100 |
| Overcharge Detect Voltage (V) | 3.75±0.05 |
| Overcharge Release Voltage (V) | 3.55±0.05 |
| Over Discharge Detect (V) | 2.2±0.05 |
| Over Discharge Release (V) | Off load |
| Working Temperature Range (°C) | -20 to 70 |
| Cable Size (AWG) | 10 |
| Length (mm) | 65 |
| Width (mm) | 125 |
| Height (mm) | 13 |
Explore wide range of DALY Smart BMS >
Package Includes:
1 x DALY LiFePo4 19S 60V 100A Waterproof Battery Management System - BMS Protection Board























