
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter High-precision True RMS clamp meter designed for accurate electrical measurements with advanced display and multiple measurement modes. Ideal for professionals, technicians, and electrical diagnostics.
Features:
- 10,000-Count True RMS Measurement
- Measures Up to 750V Voltage and 600A Current
- 2.0-Inch TFT Color Display (240×320)
- Waveform and Power Measurement Modes
- Non-Contact Voltage (NCV) Detection
- Wide Temperature Measurement Range
- Built-in 1500mAh Rechargeable Battery
- USB Type-C Charging Interface
- Data Storage and Hold Function
- Flashlight and Backlight Support
- Auto Power-Off Function
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | DMC-100 |
| Display | 2.0" TFT Color Screen |
| Resolution | 240 × 320 Pixels |
| Battery | 3.7V 1500mAh Lithium |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Jaw Size | 25mm |
| DC Voltage | Up to 999.9V |
| AC Voltage | Up to 750V |
| DC/AC Current | Up to 600A |
| Resistance | Up to 99.99MΩ |
| Capacitance | Up to 9.999mF |
| Frequency | Up to 9.999MHz |
| Temperature Range | -55°C to +1300°C |
| Data Storage | 30 Groups |
| Dimensions | 193 × 74 × 32 mm |
| Weight | 194g |
| Language | Chinese / English |
| Brightness Levels | 10 Levels |
| Auto Power Off | OFF / 5 / 15 / 30 min |
Also Check This Out :-
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
Package Includes:
1 x FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter High-precision True RMS clamp meter designed for accurate electrical measurements with advanced display and multiple measurement modes. Ideal for professionals, technicians, and electrical diagnostics.
Features:
- 10,000-Count True RMS Measurement
- Measures Up to 750V Voltage and 600A Current
- 2.0-Inch TFT Color Display (240×320)
- Waveform and Power Measurement Modes
- Non-Contact Voltage (NCV) Detection
- Wide Temperature Measurement Range
- Built-in 1500mAh Rechargeable Battery
- USB Type-C Charging Interface
- Data Storage and Hold Function
- Flashlight and Backlight Support
- Auto Power-Off Function
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | DMC-100 |
| Display | 2.0" TFT Color Screen |
| Resolution | 240 × 320 Pixels |
| Battery | 3.7V 1500mAh Lithium |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Jaw Size | 25mm |
| DC Voltage | Up to 999.9V |
| AC Voltage | Up to 750V |
| DC/AC Current | Up to 600A |
| Resistance | Up to 99.99MΩ |
| Capacitance | Up to 9.999mF |
| Frequency | Up to 9.999MHz |
| Temperature Range | -55°C to +1300°C |
| Data Storage | 30 Groups |
| Dimensions | 193 × 74 × 32 mm |
| Weight | 194g |
| Language | Chinese / English |
| Brightness Levels | 10 Levels |
| Auto Power Off | OFF / 5 / 15 / 30 min |
Also Check This Out :-
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
Package Includes:
1 x FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
Description
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter High-precision True RMS clamp meter designed for accurate electrical measurements with advanced display and multiple measurement modes. Ideal for professionals, technicians, and electrical diagnostics.
Features:
- 10,000-Count True RMS Measurement
- Measures Up to 750V Voltage and 600A Current
- 2.0-Inch TFT Color Display (240×320)
- Waveform and Power Measurement Modes
- Non-Contact Voltage (NCV) Detection
- Wide Temperature Measurement Range
- Built-in 1500mAh Rechargeable Battery
- USB Type-C Charging Interface
- Data Storage and Hold Function
- Flashlight and Backlight Support
- Auto Power-Off Function
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | DMC-100 |
| Display | 2.0" TFT Color Screen |
| Resolution | 240 × 320 Pixels |
| Battery | 3.7V 1500mAh Lithium |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Jaw Size | 25mm |
| DC Voltage | Up to 999.9V |
| AC Voltage | Up to 750V |
| DC/AC Current | Up to 600A |
| Resistance | Up to 99.99MΩ |
| Capacitance | Up to 9.999mF |
| Frequency | Up to 9.999MHz |
| Temperature Range | -55°C to +1300°C |
| Data Storage | 30 Groups |
| Dimensions | 193 × 74 × 32 mm |
| Weight | 194g |
| Language | Chinese / English |
| Brightness Levels | 10 Levels |
| Auto Power Off | OFF / 5 / 15 / 30 min |
Also Check This Out :-
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
Package Includes:
1 x FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
























