
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester High-precision multifunction tester designed for analyzing transistors, capacitors, diodes, and other semiconductor components. Ideal for engineers, technicians, and electronics enthusiasts for fast and accurate component identification.
Features:
- Automatic Component Identification
- Supports Transistor, Diode, FET and More
- Intelligent Anti-Burn Protection
- Zener Diode Measurement Support
- Replaceable Test Board Design
- One-Button Quick Detection
- Multi-Parameter Measurement
- 1.44" Color Display
- Rechargeable Lithium Battery
- Type-C Charging Support
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | LCR-P1 |
| Display | 1.44" Color Screen |
| Power Supply | 300mAh Lithium Battery |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Transistor Gain (hFE) | 10 – 600 |
| Capacitance Range | 25pF – 100mF |
| Inductance Range | 10µH – 1000µH |
| Resistance Range | 0.01Ω – 50MΩ |
| Diode Test | Forward Voltage < 4.5V |
| Zener Diode | 0.01 – 4.5V / 0.01 – 32V |
| Supported Devices | JFET, IGBT, MOSFET |
| Thyristor | Turn-on < 5V, Trigger < 6mA |
| IR Decoding | NEC Protocol |
| Dimensions | 71 × 87 × 28 mm |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C |
| Anti-Burn Protection | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
Also Check This Out :-
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
Package Includes:
1 x FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester High-precision multifunction tester designed for analyzing transistors, capacitors, diodes, and other semiconductor components. Ideal for engineers, technicians, and electronics enthusiasts for fast and accurate component identification.
Features:
- Automatic Component Identification
- Supports Transistor, Diode, FET and More
- Intelligent Anti-Burn Protection
- Zener Diode Measurement Support
- Replaceable Test Board Design
- One-Button Quick Detection
- Multi-Parameter Measurement
- 1.44" Color Display
- Rechargeable Lithium Battery
- Type-C Charging Support
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | LCR-P1 |
| Display | 1.44" Color Screen |
| Power Supply | 300mAh Lithium Battery |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Transistor Gain (hFE) | 10 – 600 |
| Capacitance Range | 25pF – 100mF |
| Inductance Range | 10µH – 1000µH |
| Resistance Range | 0.01Ω – 50MΩ |
| Diode Test | Forward Voltage < 4.5V |
| Zener Diode | 0.01 – 4.5V / 0.01 – 32V |
| Supported Devices | JFET, IGBT, MOSFET |
| Thyristor | Turn-on < 5V, Trigger < 6mA |
| IR Decoding | NEC Protocol |
| Dimensions | 71 × 87 × 28 mm |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C |
| Anti-Burn Protection | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
Also Check This Out :-
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
Package Includes:
1 x FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
Description
FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester High-precision multifunction tester designed for analyzing transistors, capacitors, diodes, and other semiconductor components. Ideal for engineers, technicians, and electronics enthusiasts for fast and accurate component identification.
Features:
- Automatic Component Identification
- Supports Transistor, Diode, FET and More
- Intelligent Anti-Burn Protection
- Zener Diode Measurement Support
- Replaceable Test Board Design
- One-Button Quick Detection
- Multi-Parameter Measurement
- 1.44" Color Display
- Rechargeable Lithium Battery
- Type-C Charging Support
- Firmware Upgrade Support
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | FNIRSI |
| Model | LCR-P1 |
| Display | 1.44" Color Screen |
| Power Supply | 300mAh Lithium Battery |
| Charging | USB Type-C (5V/1A) |
| Transistor Gain (hFE) | 10 – 600 |
| Capacitance Range | 25pF – 100mF |
| Inductance Range | 10µH – 1000µH |
| Resistance Range | 0.01Ω – 50MΩ |
| Diode Test | Forward Voltage < 4.5V |
| Zener Diode | 0.01 – 4.5V / 0.01 – 32V |
| Supported Devices | JFET, IGBT, MOSFET |
| Thyristor | Turn-on < 5V, Trigger < 6mA |
| IR Decoding | NEC Protocol |
| Dimensions | 71 × 87 × 28 mm |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C |
| Anti-Burn Protection | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
Also Check This Out :-
FNIRSI HRM-10 Battery Voltage Internal Resistance Tester
FNIRSI LCR-ST1 Mini Smart Tweezer LCR SMD ESR Tester
FNIRSI DMC-100 DC AC Current Voltage Digital Clamp Multimeter
Package Includes:
1 x FNIRSI LCR-P1 Multifunction Transistor Capacitor Tester
























