
HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module
HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module is designed for low-power wireless serial communication using Bluetooth 5.0 technology. Ideal for IoT devices, embedded systems, and short-range data transmission applications.
Explore our full range of Bluetooth Modules for wireless communication, IoT projects, and microcontroller integration.
Features:
- Bluetooth 5.0 BLE Support
- Low Power Consumption Design
- UART Serial Communication
- Compact PCB Antenna Design
- Stable Wireless Communication
- Long Range up to 40m
- Suitable for IoT and Embedded Applications
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | HC-42D |
| Bluetooth Version | BLE 5.0 |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Air Rate | 1 Mbps / 2 Mbps |
| Operating Voltage | 1.8 – 3.6V |
| Communication Interface | UART |
| Antenna | PCB Internal |
| Sensitivity | -96 dBm @1Mbps |
| Transmit Power | -40 to 4 dBm |
| Shutdown Current | 0.3 µA |
| Reference Distance | Up to 40 m |
| Working Temperature | -25°C to +75°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Humidity Range | 10% – 90% RH |
| Dimensions | 37 × 15.6 mm |
Related Bluetooth Modules:
- HC-08 Bluetooth 4.0 BLE Serial Port Module
- HC-05 Bluetooth Module
- HC-06 Bluetooth Module
- HC-05 Core PCB Bluetooth Module
- HM-10 / AT-09 Bluetooth 4.0 BLE Module
Package Includes:
1 x HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module
HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module is designed for low-power wireless serial communication using Bluetooth 5.0 technology. Ideal for IoT devices, embedded systems, and short-range data transmission applications.
Explore our full range of Bluetooth Modules for wireless communication, IoT projects, and microcontroller integration.
Features:
- Bluetooth 5.0 BLE Support
- Low Power Consumption Design
- UART Serial Communication
- Compact PCB Antenna Design
- Stable Wireless Communication
- Long Range up to 40m
- Suitable for IoT and Embedded Applications
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | HC-42D |
| Bluetooth Version | BLE 5.0 |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Air Rate | 1 Mbps / 2 Mbps |
| Operating Voltage | 1.8 – 3.6V |
| Communication Interface | UART |
| Antenna | PCB Internal |
| Sensitivity | -96 dBm @1Mbps |
| Transmit Power | -40 to 4 dBm |
| Shutdown Current | 0.3 µA |
| Reference Distance | Up to 40 m |
| Working Temperature | -25°C to +75°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Humidity Range | 10% – 90% RH |
| Dimensions | 37 × 15.6 mm |
Related Bluetooth Modules:
- HC-08 Bluetooth 4.0 BLE Serial Port Module
- HC-05 Bluetooth Module
- HC-06 Bluetooth Module
- HC-05 Core PCB Bluetooth Module
- HM-10 / AT-09 Bluetooth 4.0 BLE Module
Package Includes:
1 x HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module
Original: $6.26
-65%$6.26
$2.19Description
HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module is designed for low-power wireless serial communication using Bluetooth 5.0 technology. Ideal for IoT devices, embedded systems, and short-range data transmission applications.
Explore our full range of Bluetooth Modules for wireless communication, IoT projects, and microcontroller integration.
Features:
- Bluetooth 5.0 BLE Support
- Low Power Consumption Design
- UART Serial Communication
- Compact PCB Antenna Design
- Stable Wireless Communication
- Long Range up to 40m
- Suitable for IoT and Embedded Applications
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | HC-42D |
| Bluetooth Version | BLE 5.0 |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Air Rate | 1 Mbps / 2 Mbps |
| Operating Voltage | 1.8 – 3.6V |
| Communication Interface | UART |
| Antenna | PCB Internal |
| Sensitivity | -96 dBm @1Mbps |
| Transmit Power | -40 to 4 dBm |
| Shutdown Current | 0.3 µA |
| Reference Distance | Up to 40 m |
| Working Temperature | -25°C to +75°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Humidity Range | 10% – 90% RH |
| Dimensions | 37 × 15.6 mm |
Related Bluetooth Modules:
- HC-08 Bluetooth 4.0 BLE Serial Port Module
- HC-05 Bluetooth Module
- HC-06 Bluetooth Module
- HC-05 Core PCB Bluetooth Module
- HM-10 / AT-09 Bluetooth 4.0 BLE Module
Package Includes:
1 x HC-42 Bluetooth 5.0 BLE Serial Port Module


















