
Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-2WR3)
Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-2WR3) is designed to step down 12V to stable 5V output with high reliability. Compact isolated DC-DC converter Ideal for embedded systems, industrial electronics, and sensitive circuits.
Features:
- DC to DC Isolated Step-Down Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Stable 5V Output
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency up to 90%
- Continuous Short Circuit Protection
- Auto Recovery Function
- High Reliability with Long MTBF
- Easy PCB Mount Installation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1205S-2WR3 |
| Product Type | Power Module Converter |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Power | 2W |
| Output Current | 400mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Efficiency | Up to 90% |
| No Load Power Consumption | 0.025W (Typ.) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-1WR3)
Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-2WR3) is designed to step down 12V to stable 5V output with high reliability. Compact isolated DC-DC converter Ideal for embedded systems, industrial electronics, and sensitive circuits.
Features:
- DC to DC Isolated Step-Down Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Stable 5V Output
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency up to 90%
- Continuous Short Circuit Protection
- Auto Recovery Function
- High Reliability with Long MTBF
- Easy PCB Mount Installation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1205S-2WR3 |
| Product Type | Power Module Converter |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Power | 2W |
| Output Current | 400mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Efficiency | Up to 90% |
| No Load Power Consumption | 0.025W (Typ.) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-1WR3)
Original: $1.34
-65%$1.34
$0.47Description
Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-2WR3) is designed to step down 12V to stable 5V output with high reliability. Compact isolated DC-DC converter Ideal for embedded systems, industrial electronics, and sensitive circuits.
Features:
- DC to DC Isolated Step-Down Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Stable 5V Output
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency up to 90%
- Continuous Short Circuit Protection
- Auto Recovery Function
- High Reliability with Long MTBF
- Easy PCB Mount Installation
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1205S-2WR3 |
| Product Type | Power Module Converter |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Power | 2W |
| Output Current | 400mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Efficiency | Up to 90% |
| No Load Power Consumption | 0.025W (Typ.) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V to 5V 2W 400mA DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (B1205S-1WR3)
























