
HR202 Resistive Humidity Sensor
HR202L moisture sensitive resistance is a new type of moisture sensitive element made of organic polymer material. It has wide humidity sensing range and stable long-term performance. Its applications span a multitude of domains, including Storage, Compartment, Air Quality Control, Building Automation, Medical Treatment, Industrial Control System And Scientific Research Fields.
HR202L digital humidity sensor is a new kind of humidity sensor made of organic polymer material. It has many characteristics, such as wide humidity sensing range, quick response, strong anti-pollution ability, no heating and cleaning and stable and reliable performance in long-term use.
Specifications:
| Model | HR202L |
| Rated Voltage | 1.5V AC (Max, sine wave) |
| Rated Power | 0.2mW (Max, sine wave) |
| Operating Frequency | 500Hz - 2kHz |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Humidity | Less than 95% RH (non-condensation) |
| Wet Hysteresis | <2% RH |
| Response Time | Hygroscopic: 20 seconds; Take off the wet: 40 seconds or less |
| Stability | 1% RH/year |
| Humidity Detection Accuracy | ±5% RH |
Package Includes:
1 x HR202 Humidity Detection Sensor.
HR202L moisture sensitive resistance is a new type of moisture sensitive element made of organic polymer material. It has wide humidity sensing range and stable long-term performance. Its applications span a multitude of domains, including Storage, Compartment, Air Quality Control, Building Automation, Medical Treatment, Industrial Control System And Scientific Research Fields.
HR202L digital humidity sensor is a new kind of humidity sensor made of organic polymer material. It has many characteristics, such as wide humidity sensing range, quick response, strong anti-pollution ability, no heating and cleaning and stable and reliable performance in long-term use.
Specifications:
| Model | HR202L |
| Rated Voltage | 1.5V AC (Max, sine wave) |
| Rated Power | 0.2mW (Max, sine wave) |
| Operating Frequency | 500Hz - 2kHz |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Humidity | Less than 95% RH (non-condensation) |
| Wet Hysteresis | <2% RH |
| Response Time | Hygroscopic: 20 seconds; Take off the wet: 40 seconds or less |
| Stability | 1% RH/year |
| Humidity Detection Accuracy | ±5% RH |
Package Includes:
1 x HR202 Humidity Detection Sensor.
Original: $0.38
-66%$0.38
$0.13Description
HR202L moisture sensitive resistance is a new type of moisture sensitive element made of organic polymer material. It has wide humidity sensing range and stable long-term performance. Its applications span a multitude of domains, including Storage, Compartment, Air Quality Control, Building Automation, Medical Treatment, Industrial Control System And Scientific Research Fields.
HR202L digital humidity sensor is a new kind of humidity sensor made of organic polymer material. It has many characteristics, such as wide humidity sensing range, quick response, strong anti-pollution ability, no heating and cleaning and stable and reliable performance in long-term use.
Specifications:
| Model | HR202L |
| Rated Voltage | 1.5V AC (Max, sine wave) |
| Rated Power | 0.2mW (Max, sine wave) |
| Operating Frequency | 500Hz - 2kHz |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Humidity | Less than 95% RH (non-condensation) |
| Wet Hysteresis | <2% RH |
| Response Time | Hygroscopic: 20 seconds; Take off the wet: 40 seconds or less |
| Stability | 1% RH/year |
| Humidity Detection Accuracy | ±5% RH |
Package Includes:
1 x HR202 Humidity Detection Sensor.
























