
C0805C106M8PACTU Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with X5R dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 10uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with X5R dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 10uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Original: $0.47
-66%$0.47
$0.16Description
Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with X5R dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 10uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 10uF 10V 0805 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)




















