
C0603C105M8RACTU Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X5R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 1uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X5R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 1uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)
Original: $0.16
-63%$0.16
$0.06Description
Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X5R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 1uF |
| Voltage Rating | 10V |
| Tolerance | ±20% |
| Dielectric Type | X5R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +85°C |
Package Includes:
1 x Kemet 1uF 10V 0603 SMD Pack X5R Multilayer Ceramic Capacitor 20% Tolerence (Pack of 20)




















