
C0603C224K5RACTU Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X7R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 220nF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Type | X7R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X7R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 220nF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Type | X7R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence (Pack of 20)
Original: $0.12
-67%$0.12
$0.04Description
Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence is design for stable performance in decoupling and filtering applications. Compact MLCC with X7R dielectric Ideal for high-density PCB designs with reliable capacitance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 220nF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Type | X7R |
| Package Type | 0603 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 220nF 50V 0603 SMD Pack X7R Multilayer Ceramic Capacitor 10% Tolerence (Pack of 20)




















