
C0805C470J5GACTU Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with C0G dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 47pF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Type | C0G |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence (Pack of 20)
Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with C0G dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 47pF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Type | C0G |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence (Pack of 20)
Original: $0.27
-67%$0.27
$0.09Description
Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence is design for stable performance in filtering and decoupling applications. Compact MLCC with C0G dielectric for Ideal for high-density PCB designs and general-purpose electronics.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Kemet |
| Capacitance | 47pF |
| Voltage Rating | 50V |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Type | C0G |
| Package Type | 0805 SMD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±15% |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Package Includes:
1 x Kemet 47pF 50V 0805 SMD Pack C0G Multilayer Ceramic Capacitor 5% Tolerence (Pack of 20)




















