STM8L051F3P6 8-bit ultra-low-power MCU belongs to the family of STM8L ultra low power MCUs on offer from ST Microelectronics which provides controllers optimized for low power operations. It has STM8 processing core which can churn up to 16MIPS at 16MHz resulting in great processing power while maintaining low power consumption. It offers programming flexibility of CISC architecture and an integrated debug module with a hardware interface (SWIM) which allows non-intrusive In-Application debugging and ultra-fast Flash programming. The device incorporates an extensive range of enhanced I/Os and peripherals, a 12-bit ADC, a real-time clock, two 16-bit timers, one 8-bit timer, as well as standard communication interfaces such as an SPI, an I2C interface, and one USART. You can use it in the hobbyist projects and also in low-cost industrial application where you want. For Emulation and In Circuit Debugging you can use STice emulation system offered by the ST Microelectronics and for programming and development you can use ST Visual Develop and ST Visual Programmer or ST socket boards available specifically for programming. You can use this MCU as a standalone IC instead of breakout boards like STM32F030F4P6 Development Board, STM8S103F3P6 STM8 Development Board or Atmel microcontrollers.
Specifications:
  • Operating power supply: 1.8 V to 3.6 V
  • Temperature range: −40 °C to 85 °C