nRF24L01+PA+LNA Wireless 2.4GHz RF Transceiver Module with SMA Antenna
Product image 1
1 / 4
The nRF24L01 Wireless module with SMA Antenna can be used in low-cost ultra-long distance applications. The module is based on the nRF24L01 IC from Nordic Semiconductors and operates on the 2.4Ghz ISM band. The Operating Voltage is between 3V to 3.6V and can theoretically communicate to a distance of up to 1000 meters line of sight under proper operating conditions.  The module communicates using SPI protocol and can be easily interfaced with controllers like Arduino, Raspberry Pi, PIC etc..
nRF24L01 Wireless Module Specifications:
  •  Operating Voltage: 3.3V
  • Current Consuption: 115mA
  • Operating Frequency: 2.4GHz ISM BAnd
  • Can support upto 6 channles
  • Operating Range: 1km
  • Antenna Gain: 2dbi (peak)
  • Interface: SPI
Product Description
NRF24L01 + PA + LNA Wireless Module With Antenna
As the module employs SPI communication it can be used with both 3.3V and 5V microcontrollers boards like Arduino, Raspberry Pi, AVR, NodeMCU etc. Connect MOSI MISO and SCK pins to respective SPI pins of your controller and connect CE and CSN pins to any GPIO pin.
Package Contents
1× NRF24L01 + PA + LNA Wireless Module
1× External Antenna
  •  Operating Voltage: 3.3V
  • Current Consuption: 115mA
  • Can support upto 6 channles
  • Operating Range: 1km
  • Antenna Gain: 2dbi (peak)
  • Interface: SPI
Product Description
Package Contents
1× External Antenna
-65%
Description
  •  Operating Voltage: 3.3V
  • Current Consuption: 115mA
nRF24L01+PA+LNA Wireless 2.4GHz RF Transceiver Module with SMA Antenna | QuartzComponents