PCB for TLP250/TLP350 Based MOSFET/IGBT Driver Module
Product image 1
1 / 2
This PCB is specially designed to build TLP250/TLP350 based MOSFET or IGBT driver modules.
Features:
  • Optocoupler - TLP250H OR  TLP350
  • Supports TO220 or TO247 MOSFET/ IGBT
  • Input 5V or 3.3V Compatible
  • TLP250 Working Voltage  12-15V
  • High quality FR4 PCB
  • Resistors - 10E,330E, 1K,10k 0.25w through hole 1% OR 5% TOLERANCE
  • Capacitor -  1uf MLCC
  • Capacitor – 1000UF 16V OR 25V
  • LED Size -3MM
  • Output green connector - 128 connector with 5mm pitch
  • Input white connector –  2.54mm pitch 2515 JST connector or header
Features:
  • Input 5V or 3.3V Compatible
  • High quality FR4 PCB
  • Capacitor -  1uf MLCC
  • LED Size -3MM
-67%
Description
  • Input 5V or 3.3V Compatible