When we develop a system, we go from concept to design to prototype to testing and then final product and in all of these prototyping and testing is the most important step as it irons out any flaws in your concept and remove the bugs. We do not make PCBs for testing purpose instead we use breadboard and breakout boards for the same. If we use QFP32/SOP16/SOP128 SMD package which require PCB soldering to work, it will be a problem while prototyping and testing as we do not design PCB in this stage. This Dual Side SMD package to DIP Package Adapter will help you out in this case. A side for pin pitch size 0.8mm, it can be used for most of the QFP, TQFP, LQFP, FQFP (compatible with 32pin to 64pin) to 2.54mm/0.1 inch DIP. B side for pin pitch size 0.5mm, it can be used for most of the QFP, TQFP, LQFP, FQFP (compatible with 32pin to 100pin) to 2.54mm/0.1 inch DIP. You can either use jumper wires or berg strips to make connections easily now.
Specifications
  • Pin spacing of 0.8mm, suitable for the common QFP, TQFP package transfer into DIP8 upright
  • Pin spacing of 0.5mm, suitable for common LQFP, FQFP encapsulation transfer into DIP8 upright (change accordingly)
  • Low cost and easy to use
  • High-quality PCB FR4 Grade with FPT Certified.
Package Contents
1× SOP16 DIP Adapter Converter PCB Board 0.65/1.27mm
Specifications
  • Low cost and easy to use
Package Contents
-65%
SOP16 DIP Adapter Converter PCB Board 0.65/1.27mm
Description