RC0603JR0739KL Yageo 39K Ohm 0603 Package 1/10W SMD Resistor 5% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
Product image 1
Yageo 39K Ohm 0603 Package 1/10W SMD Resistor 5% Tolerance (Pack of 20 Pieces) Compact SMD jumper resistor used for PCB routing, bridging, and configuration purposes. Ideal for compact electronic circuits and automated assembly.
Specifications:
Parameter Value
Brand Yageo
Resistance 39K Ω
Power Rating 1/10W
Tolerance ±5%
Composition Thick Film
Package Type 0603 SMD
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature Range -55°C to +155°C
RoHS Compliance Yes
Package Includes:
1 x Yageo 39K Ohm 0603 Package 1/10W SMD Resistor 5% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
Specifications:
Parameter Value
Brand Yageo
Resistance 39K Ω
Power Rating 1/10W
Tolerance ±5%
Composition Thick Film
Package Type 0603 SMD
RoHS Compliance Yes
Package Includes:
-67%
Description
Resistance 39K Ω
Tolerance ±5%
RC0603JR0739KL Yageo 39K Ohm 0603 Package 1/10W SMD Resistor 5% Tolerance (Pack of 20 Pieces) | QuartzComponents