Micro NRF24L01+ Power Enhanced 2.4GHz RF Transceiver Module
Product image 1
The NF-03 Wireless Transceiver Module / Micro NRF24L01+ Wireless Module is a powerful and compact RF transceiver module based on the Nordic nRF24L01+. It offers highly integrated, ultra-low power 2Mbps RF communication in the 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific, and Medical) band. This versatile module integrates a complete 2.4GHz RF transceiver, RF synthesizer, and baseband logic, making it an ideal choice for applications requiring wireless connectivity. With a high-speed SPI interface for the application controller, it's easy to use and offers exceptional performance.
Specifications:
  • Power Supply: 1.9V - 3.6V
  • I/O Port Working Voltage: 0V - 3.3V / 5V
  • Transmitting Rate: +7dB (Transmit Power)
  • Receiving Sensitivity: ≤ -90dB (Signal Sensitivity)
  • Dimension: 12x18mm
Package Includes:
1 x  Micro/Mini NRF24L01+ Wireless Module 2.4GHz RF Transceiver Module
Specifications:
  • Power Supply: 1.9V - 3.6V
  • Dimension: 12x18mm
Package Includes:
-65%
Description
  • Power Supply: 1.9V - 3.6V
  • Dimension: 12x18mm
Micro NRF24L01+ Power Enhanced 2.4GHz RF Transceiver Module | QuartzComponents