
SIM808 Bluetooth Compatible GSM/GPRS/GPS Module with Antenna
SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteene Compact all-in-one communication module integrating GSM/GPRS, GPS, and Bluetooth capabilities. Ideal for tracking systems, IoT devices, and wireless communication applications.
Features:
- Supports GSM/GPRS Communication
- Integrated GPS for Location Tracking
- Bluetooth Compatibility for Wireless Connectivity
- Compact and Integrated Design
- Supports SMS, Voice, and Data Transmission
- Low Power Consumption
- UART Interface for Easy Integration
- Reliable Performance for Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Module | SIM808 |
| Communication | GSM/GPRS |
| GPS Support | Yes |
| Bluetooth | Supported |
| Frequency Band | Quad-band 850/900/1800/1900 MHz |
| GPRS Class | Class 12 |
| GPS Accuracy | < 2.5m CEP |
| Operating Voltage | 3.4V – 4.4V |
| Operating Current | 1mA (Sleep), 2A (Peak) |
| Interface | UART |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteena
SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteene Compact all-in-one communication module integrating GSM/GPRS, GPS, and Bluetooth capabilities. Ideal for tracking systems, IoT devices, and wireless communication applications.
Features:
- Supports GSM/GPRS Communication
- Integrated GPS for Location Tracking
- Bluetooth Compatibility for Wireless Connectivity
- Compact and Integrated Design
- Supports SMS, Voice, and Data Transmission
- Low Power Consumption
- UART Interface for Easy Integration
- Reliable Performance for Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Module | SIM808 |
| Communication | GSM/GPRS |
| GPS Support | Yes |
| Bluetooth | Supported |
| Frequency Band | Quad-band 850/900/1800/1900 MHz |
| GPRS Class | Class 12 |
| GPS Accuracy | < 2.5m CEP |
| Operating Voltage | 3.4V – 4.4V |
| Operating Current | 1mA (Sleep), 2A (Peak) |
| Interface | UART |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteena
Original: $14.60
-65%$14.60
$5.11Description
SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteene Compact all-in-one communication module integrating GSM/GPRS, GPS, and Bluetooth capabilities. Ideal for tracking systems, IoT devices, and wireless communication applications.
Features:
- Supports GSM/GPRS Communication
- Integrated GPS for Location Tracking
- Bluetooth Compatibility for Wireless Connectivity
- Compact and Integrated Design
- Supports SMS, Voice, and Data Transmission
- Low Power Consumption
- UART Interface for Easy Integration
- Reliable Performance for Embedded Systems
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Module | SIM808 |
| Communication | GSM/GPRS |
| GPS Support | Yes |
| Bluetooth | Supported |
| Frequency Band | Quad-band 850/900/1800/1900 MHz |
| GPRS Class | Class 12 |
| GPS Accuracy | < 2.5m CEP |
| Operating Voltage | 3.4V – 4.4V |
| Operating Current | 1mA (Sleep), 2A (Peak) |
| Interface | UART |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x SIM808 Bluetooth Compatible Module with GPS Anteena
























