SMAJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AC (SMA) SMD Package
Product image 1
CLICK HERE FOR DATASHEETS
Features:
  1. 400W peak pulse power capability (10/1000µs waveform)
  2. Fast response time for transient surge protection
  3. Glass passivated junction for high stability and reliability
  4. Low profile, space-efficient DO-214AC (SMA) package
  5. Compliant with RoHS and UL94V-0 flammability standards
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Breakdown Voltage (VBR): 492V to 543V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
  • Peak Pulse Current (Ipp): 0.6A
  • Reverse Leakage Current (IR): 1µA
  • Peak Pulse Power Dissipation (PPPM): 400W
  • Peak Forward Surge Current (IFSM): 40A (8.3ms half-sine wave)
  • Thermal Resistance (RθJA / RθJL): 120°C/W / 30°C/W
  • Operating Junction Temperature (TJ): -55°C to +150°C
  • Storage Temperature Range (TSTG): -55°C to +150°C
Package Includes:
1 × SMAJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AC (SMA) SMD Package
CLICK HERE FOR DATASHEETS
Features:
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
Package Includes:
-67%
Description
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V