SMBJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AA (SMB) SMD Package
Product image 1
Features:
  1. 600W peak pulse power capability (10/1000µs waveform)
  2. Glass passivated chip for high reliability and stability
  3. Low inductance design enabling fast transient suppression
  4. Excellent clamping capability and fast response
  5. Compliant with RoHS and UL94V-0 standards
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Breakdown Voltage (VBR): 492V to 543V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
  • Peak Pulse Current (Ipp): 0.9A
  • Reverse Leakage Current (IR): 1µA
  • Peak Pulse Power Dissipation (PPPM): 600W
  • Peak Forward Surge Current (IFSM): 100A (8.3ms half-sine wave)
  • Thermal Resistance (RθJA / RθJL): 100°C/W / 20°C/W
  • Operating Junction Temperature (TJ): -55°C to +150°C
  • Storage Temperature Range (TSTG): -55°C to +150°C
Package Includes:
1 × SMBJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AA (SMB) SMD Package
Features:
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
Package Includes:
-65%
Description
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V