SMCJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AB (SMC) SMD Package
Product image 1
Features:
  1. 1500W peak pulse power capability (10/1000µs waveform)
  2. Glass passivated chip for enhanced durability and stability
  3. Low inductance structure for fast transient response
  4. Excellent clamping capability with minimal voltage overshoot
  5. Compliant with RoHS and UL94V-0 flammability standards
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Breakdown Voltage (VBR): 492V to 543V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
  • Peak Pulse Current (Ipp): 2.1A
  • Reverse Leakage Current (IR): 1µA
  • Peak Pulse Power Dissipation (PPPM): 1500W
  • Peak Forward Surge Current (IFSM): 200A (8.3ms half-sine wave)
  • Thermal Resistance (RθJA / RθJL): 75°C/W / 15°C/W
  • Operating Junction Temperature (TJ): -55°C to +150°C
  • Storage Temperature Range (TSTG): -55°C to +150°C
Package Includes:
1 × SMCJ440A Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AB (SMC) SMD Package
Features:
Specifications:
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V
Package Includes:
-67%
Description
  • Stand-off Voltage (VR): 440V
  • Test Current (IT): 1mA
  • Clamping Voltage (VC): 713V