TDA2003A/UTC2003 Audio Amplifier IC (TO-220)
Product image 1
1 / 3
Audio Amplifiers are the backbone of any music system as it the component which enables the audio input coming from the mic or audio player, to be played on Speakers or any other equipment. TDA2003 is a general-purpose 10W amplifier IC that can be used in stereo or mono audio design circuits.   The amplifier can output upto 3.5A current to drive speakers and can also handle high current upto 5A for shorter duration without any damage. It can also handle short circuits in both AC and DC rail without killing itself. It has an operating voltage of 18V but can handle high voltage up to 28V. This makes it robust to be used in automotive audio designs. As it is available in TO-220 Package so it can be easily used with a breadboard and perfboard for easier testing and prototyping. It can be used in applications like Audio Signal amplification, high power applications and also you can use it to cascade multiple audio speakers.
Specifications
  • Low-frequency class AB amplifier most suited for audio amplification
  • Can provide up to 20 Watts as output power
  • Operating Voltage: 8V to 18V
  • Maximum output power 12V (at 1.6Ω RL)
  • Voltage Gain: 80dB
  • Supply Voltage rejection: 36dB
  • Available in 5-pin TO220 package
Product Description
TDA2003A TO-220 Amplifier Chip
Additional Resources
Datasheet of TDA 2003A Amplifier IC
Package Contents
1× TDA2003A TO-220 amplifier IC
Specifications
  • Operating Voltage: 8V to 18V
  • Voltage Gain: 80dB
Product Description
TDA2003A TO-220 Amplifier Chip
Additional Resources
Package Contents
Description
  • Operating Voltage: 8V to 18V
TDA2003A TO-220 Amplifier Chip