
RC1206FR07390RL Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces) Compact SMD jumper resistor used for PCB routing, bridging, and configuration purposes. Ideal for compact electronic circuits and automated assembly.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Yageo |
| Resistance | 390 Ω |
| Power Rating | 1/4W |
| Tolerance | ±1% |
| Composition | Thick Film |
| Package Type | 1206 SMD |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Operating Temperature Range | -55°C to +155°C |
| RoHS Compliance | Yes |
Package Includes:
1 x Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces) Compact SMD jumper resistor used for PCB routing, bridging, and configuration purposes. Ideal for compact electronic circuits and automated assembly.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Yageo |
| Resistance | 390 Ω |
| Power Rating | 1/4W |
| Tolerance | ±1% |
| Composition | Thick Film |
| Package Type | 1206 SMD |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Operating Temperature Range | -55°C to +155°C |
| RoHS Compliance | Yes |
Package Includes:
1 x Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
Description
Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces) Compact SMD jumper resistor used for PCB routing, bridging, and configuration purposes. Ideal for compact electronic circuits and automated assembly.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Yageo |
| Resistance | 390 Ω |
| Power Rating | 1/4W |
| Tolerance | ±1% |
| Composition | Thick Film |
| Package Type | 1206 SMD |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Operating Temperature Range | -55°C to +155°C |
| RoHS Compliance | Yes |
Package Includes:
1 x Yageo 390 Ohm 1206 Package 1/4W SMD Resistor 1% Tolerance (Pack of 20 Pieces)
























