ACS712 20A Current Sensor Module
Product image 1
1 / 3
In most of the IoT based projects, SMPS and battery management systems, measuring how much current is flowing in the circuit is paramount. It decides the capacity of the battery to be used and predict the run time. It is also crucial in design of safety systems or any circuit to ensure the correct rating of the components to be selected. The ACS712 20A Current Sensor Module is a Hall Effect based sensor module to determine the current flowing in a given line. It can measure both AC and DC current upto 20A in both directions. Its output when no current is flowing through it is 2.5V and its scale factor is 100mV/A i.e if 10A current is flowing through it then its output will be 3.5V. It also provides isolation from the load so you don’t need to worry about putting extra load in the circuit to measure current. . You should select the current sensor module according to maximum current you want to measure. You can also check the 20A Current Sensor and 30A Current Sensor.
Specifications
  • 100 mV/A output sensitivity
  • 5.0 V, single supply operation
  • Output voltage proportional to AC or DC currents
  • Factory-trimmed for accuracy
  • Extremely stable output offset voltage
  • Nearly zero magnetic hysteresis
  • Analog Output so can be easily connected to any Microcontroller
Product Description
ACS712 20A Current Sensor Module Pinout
To connect ACS712 Current Measuring Module you need to first power it with 5V power supply either from a battery or your controller like Arduino. Connect the sensor in series with the line carrying the current you want to measure. The output of this module is Analog so you need to connect to ADC pins of the controller.
Package Contents
1×ACS712-20A Current Sensor Module
Specifications
  • 100 mV/A output sensitivity
  • Factory-trimmed for accuracy
Product Description
Package Contents
-65%
Description
  • 100 mV/A output sensitivity
ACS712 20A Current Sensor Module | QuartzComponents