
Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S-1WR3)
Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S 1WR3) is designed to provide stable 12V output with electrical isolation. Compact isolated DC-DC converter Ideal for industrial, embedded, and sensitive electronic applications.
Features:
- DC to DC Isolated Power Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Continuous Short Circuit Protection
- Self-Recovery Function
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency and Low Heat Generation
- Reliable and Stable Output
- RoHS Compliant
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1212S-1WR3 |
| Product Type | Power Module |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Power | 1W |
| Output Current | 84mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Max Capacitive Load | 560µF |
| Package Type | SIP |
| Operating Temperature Range | -40°C to +105°C |
| Dimensions | 11 × 9 mm |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S)
Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S 1WR3) is designed to provide stable 12V output with electrical isolation. Compact isolated DC-DC converter Ideal for industrial, embedded, and sensitive electronic applications.
Features:
- DC to DC Isolated Power Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Continuous Short Circuit Protection
- Self-Recovery Function
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency and Low Heat Generation
- Reliable and Stable Output
- RoHS Compliant
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1212S-1WR3 |
| Product Type | Power Module |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Power | 1W |
| Output Current | 84mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Max Capacitive Load | 560µF |
| Package Type | SIP |
| Operating Temperature Range | -40°C to +105°C |
| Dimensions | 11 × 9 mm |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S)
Original: $0.93
-65%$0.93
$0.33Description
Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S 1WR3) is designed to provide stable 12V output with electrical isolation. Compact isolated DC-DC converter Ideal for industrial, embedded, and sensitive electronic applications.
Features:
- DC to DC Isolated Power Conversion
- 1500VDC Isolation Voltage
- Continuous Short Circuit Protection
- Self-Recovery Function
- Compact SIP Package Design
- High Efficiency and Low Heat Generation
- Reliable and Stable Output
- RoHS Compliant
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | B1212S-1WR3 |
| Product Type | Power Module |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Power | 1W |
| Output Current | 84mA |
| Isolation Voltage | 1500V DC |
| Max Capacitive Load | 560µF |
| Package Type | SIP |
| Operating Temperature Range | -40°C to +105°C |
| Dimensions | 11 × 9 mm |
Package Includes:
1 x Hi-Link 12V 1W DC to DC Isolation Voltage Power Module Converter (HLK-B1212S)























