
Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK 5M05)
Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05) is designed for stable 5V output from wide input range. Compact AC-DC power module Ideal for embedded systems, IoT devices, and industrial power applications.
Features:
- Wide Input Voltage Range (100–240V AC)
- Stable 5V Output with High Precision
- Compact and Ultra-Small Design
- Low Ripple and Low Noise Output
- Overload and Short Circuit Protection
- High Efficiency and Power Density
- Meets UL and CE Standards
- Low No-Load Power Consumption (<0.1W)
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | HLK-5M05 |
| Input Voltage | 100 – 240V AC |
| Output Voltage | 5V |
| Output Power | 5W |
| Output Accuracy | 5V ±0.1V |
| Voltage Regulation | ±0.2% |
| Load Regulation | ±0.5% |
| Efficiency | 69% (110V AC), 70% (220V AC) |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Humidity Range | 5% – 95% RH |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +80°C |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Dimensions | 38 × 23 × 18 mm |
| Weight | 22g |
Package Includes:
1 x Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05)
Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05) is designed for stable 5V output from wide input range. Compact AC-DC power module Ideal for embedded systems, IoT devices, and industrial power applications.
Features:
- Wide Input Voltage Range (100–240V AC)
- Stable 5V Output with High Precision
- Compact and Ultra-Small Design
- Low Ripple and Low Noise Output
- Overload and Short Circuit Protection
- High Efficiency and Power Density
- Meets UL and CE Standards
- Low No-Load Power Consumption (<0.1W)
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | HLK-5M05 |
| Input Voltage | 100 – 240V AC |
| Output Voltage | 5V |
| Output Power | 5W |
| Output Accuracy | 5V ±0.1V |
| Voltage Regulation | ±0.2% |
| Load Regulation | ±0.5% |
| Efficiency | 69% (110V AC), 70% (220V AC) |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Humidity Range | 5% – 95% RH |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +80°C |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Dimensions | 38 × 23 × 18 mm |
| Weight | 22g |
Package Includes:
1 x Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05)
Original: $2.20
-65%$2.20
$0.77Description
Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05) is designed for stable 5V output from wide input range. Compact AC-DC power module Ideal for embedded systems, IoT devices, and industrial power applications.
Features:
- Wide Input Voltage Range (100–240V AC)
- Stable 5V Output with High Precision
- Compact and Ultra-Small Design
- Low Ripple and Low Noise Output
- Overload and Short Circuit Protection
- High Efficiency and Power Density
- Meets UL and CE Standards
- Low No-Load Power Consumption (<0.1W)
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Hi-Link |
| Model | HLK-5M05 |
| Input Voltage | 100 – 240V AC |
| Output Voltage | 5V |
| Output Power | 5W |
| Output Accuracy | 5V ±0.1V |
| Voltage Regulation | ±0.2% |
| Load Regulation | ±0.5% |
| Efficiency | 69% (110V AC), 70% (220V AC) |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Humidity Range | 5% – 95% RH |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +80°C |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Dimensions | 38 × 23 × 18 mm |
| Weight | 22g |
Package Includes:
1 x Hi-Link 5V 5W Switch Power Supply Module (HLK-5M05)























