
AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna
AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna Compact multi-band rubber antenna designed for GSM and Sub-1G wireless communication. Ideal for IoT, GSM modules, and RF applications requiring stable signal performance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AH1G.104 H50 |
| Frequency | 868MHz / 915MHz / GSM900 / 1800MHz |
| Impedance | 50Ω |
| VSWR | ≤2.0 |
| Gain | 1.5 dBi |
| Polarization | Vertical / Omni |
| Connector Type | SMA-JW |
| Material | Copper / ABS |
| Mounting Type | SMA Connector |
| Size | Ø8 × 50 mm |
| Weight | 5.7g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna
AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna Compact multi-band rubber antenna designed for GSM and Sub-1G wireless communication. Ideal for IoT, GSM modules, and RF applications requiring stable signal performance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AH1G.104 H50 |
| Frequency | 868MHz / 915MHz / GSM900 / 1800MHz |
| Impedance | 50Ω |
| VSWR | ≤2.0 |
| Gain | 1.5 dBi |
| Polarization | Vertical / Omni |
| Connector Type | SMA-JW |
| Material | Copper / ABS |
| Mounting Type | SMA Connector |
| Size | Ø8 × 50 mm |
| Weight | 5.7g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna
Description
AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna Compact multi-band rubber antenna designed for GSM and Sub-1G wireless communication. Ideal for IoT, GSM modules, and RF applications requiring stable signal performance.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AH1G.104 H50 |
| Frequency | 868MHz / 915MHz / GSM900 / 1800MHz |
| Impedance | 50Ω |
| VSWR | ≤2.0 |
| Gain | 1.5 dBi |
| Polarization | Vertical / Omni |
| Connector Type | SMA-JW |
| Material | Copper / ABS |
| Mounting Type | SMA Connector |
| Size | Ø8 × 50 mm |
| Weight | 5.7g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AH1G.104 H50 Rubber SMA-JW GSM900/1800M Antenna
























