
AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly - 120mm
AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly is a High-performance RF coaxial cable designed for stable, low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.101 P |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | 1.13mm Micro Coaxial |
| Connector 1 | SMA Male |
| Connector 2 | Bare Wire |
| Cable Length | 120mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| VSWR | ≤1.3 |
| Insertion Loss | 0.5 dB |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Color | Black |
| Weight | 3.3g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly - 120mm
AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly is a High-performance RF coaxial cable designed for stable, low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.101 P |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | 1.13mm Micro Coaxial |
| Connector 1 | SMA Male |
| Connector 2 | Bare Wire |
| Cable Length | 120mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| VSWR | ≤1.3 |
| Insertion Loss | 0.5 dB |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Color | Black |
| Weight | 3.3g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly - 120mm
Description
AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly is a High-performance RF coaxial cable designed for stable, low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.101 P |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | 1.13mm Micro Coaxial |
| Connector 1 | SMA Male |
| Connector 2 | Bare Wire |
| Cable Length | 120mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| VSWR | ≤1.3 |
| Insertion Loss | 0.5 dB |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Color | Black |
| Weight | 3.3g |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.101 RP 6GHz 1.13mm Male SMA to Bare Cable Assembly - 120mm
























