
AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly - 150mm
AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly is a High-frequency RF coaxial cable designed for stable and low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.RG178 L150 |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | RG178 |
| Connector 1 | SMA Female |
| Connector 2 | IPEX (U.FL) |
| Cable Length | 150mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| Cable Diameter | 1.13mm |
| Shielding | Shielded |
| Conductor Material | Copper |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly - 150mm
AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly is a High-frequency RF coaxial cable designed for stable and low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.RG178 L150 |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | RG178 |
| Connector 1 | SMA Female |
| Connector 2 | IPEX (U.FL) |
| Cable Length | 150mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| Cable Diameter | 1.13mm |
| Shielding | Shielded |
| Conductor Material | Copper |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly - 150mm
Description
AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly is a High-frequency RF coaxial cable designed for stable and low-loss signal transmission up to 6GHz. Ideal for connecting antennas to wireless modules in compact and embedded systems.
Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | AntennaHome |
| Model | AHCG.RG178 L150 |
| Product Type | RF Coaxial Cable |
| Cable Type | RG178 |
| Connector 1 | SMA Female |
| Connector 2 | IPEX (U.FL) |
| Cable Length | 150mm |
| Frequency Range | DC to 6000 MHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| Cable Diameter | 1.13mm |
| Shielding | Shielded |
| Conductor Material | Copper |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |
Package Includes:
1 x AntennaHome AHCG.RG178 L150 6GHz 1.13mm Female SMA to IPEX Cable Assembly - 150mm
























